مشخصات کلی
|
شماره طرح درس: 12
موضوع درس:باران چگونه تشکیل می شود؟
|
مجری: طیب فتح الهی
تاریخ اجرا:17/9/92
مدت زمان اجرا: 90دقیقه
|
مدرسه ومحل اجرا:نمونه باهنر
سال تحصیلی:93-92
کلاس: هفتم B
تعداد فراگیران: 21نفر
|
|
اهداف
|
کلی
|
آشنایی با چگونگی تشکیل باران واین که باران پس از بارش به کجا می رود.
|
|
رفتاری
|
فراگیران در پایان درس بتوانند:
|
حیطه/سطح
|
|
1-شرایط تشکیل باران رابیان کند.
2-علت بارش برف وتگرگ شرح دهد.
3-با انجام آزمایش علت بارش باران را توضیح دهد.
4-پس از بارش آب ها به چه صورت هایی درمی آیند.
5-حوضه آبریز و مخروط افکنه را تعریف کند.
6-حوضه های آبریز منطقه خود را بشناسد.
7-مزایا و مشکلات سدها را با هم مقایسه کند.
8-آب را یک نعمت خداوندی دانسته و از هدر رفتن آن جلوگیری کند.
|
دانشی
|
|
مهارتی
|
|
مهارتی
|
|
دانشی
|
|
دانشی
مهارتی
نگرشی
|
|
انتخاب
|
روش های(الگوهای) تدریس
|
بارش مغزی ، پرسش و پاسخ ، نمایشی(فیلم و عکس)
|
|
|
رسانه های آموزشی
|
تابلو/ کتاب / فیلم / عکس
|
زمان(دقیقه)
|
|
مراحل اجرا
|
کارهای مقدماتی
|
احوالپرسی،ایجادانگیزه، حضوروغیاب، بررسی تکالیف
|
15
|
|
ارزشیابی تشخیصی
|
فعالیت معلم
|
فعالیت فراگیران
|
5
|
|
این ارزشیابی به منزله تعیین نقطه شروع است:
آب چه نقشی در زندگی ما دارد؟
آبکره چیست ؟
توزیع آب دربخش های مختلف آبکره چگونه است؟
|
درگیر شدن دانش آموزان با موارد مطرح شده و پاسخ دادن به انها
|
|
ارائه درس
|
1-با انجام آزمایش چگونگی بارش و شرایط تشکیل باران را توضیح می دهیم.
2-علت بارش برف وتگرگ راشرح میدهیم
3-بااستفاده از فیلم هواشناسی وکارهای آن راتوضیح می دهیم.
4- با انجام آزمایش نشان می دهیم که باران پس از بارش کجا می رود.
5- بااستفاده از تصاویر چرخه ی آب را شرح می دهیم.
6- بااستفاده از فیلم حوضه آبریز و تشکیل مخروط افکنه را شرح می دهیم.
|
انجام آزمایش بصور ت گروهی و ارائه گزارش آن(درهر دو مورد)
توجه و دقت ومشارکت در بحث
پرسش و پاسخ در مورد مباحث مطرح شده
حل فکر کنید صفحه63
مطالعه درس جدید
|
40
|
|
فعالیت های تکمیلی
|
جمع بندی و نتیجه گیری
|
مرور درس ارائه شده با بهره گیری از دانش آموزان
|
10
|
|
ارزشیابی تکوینی( مرحله ای)
|
پرسش از مواد تدریس شده با توجه به هدف های رفتاری و آزمایش های انجام شده
|
10
|
|
تعیین تکلیف
|
انجام جمع آوری اطلاعات صفحه62 و فعالیت صفحه63
|
5
|
|
تعیین موضوع جلسه آینده
|
پرسش ، بررسی فعالیت ها، ارائه درس جدید
|
5
|
|
|
|
|